סיבים אופטיים לעומת אינטרנט רגיל: מה ההבדל?

בואו נדבר קצת על הדבר הזה שכולנו משתמשים בו כל יום – האינטרנט! אבל לא סתם אינטרנט, אלא על ההבדל בין האינטרנט ה"רגיל" שרובנו מכירים, לבין הטכנולוגיה החדשה יחסית של סיבים אופטיים. אז קדימה, בואו נלמד מה הם ההבדלים המשמעותיים בין השניים.

 

מה זה בכלל אינטרנט רגיל?

כשאנחנו מדברים על אינטרנט "רגיל", אנחנו בעצם מתכוונים לחיבור אינטרנט שמגיע אלינו דרך כבלים רגילים, בדרך כלל מנחושת. הטכנולוגיה הזאת, שנקראת גם DSL או כבלים, הייתה הסטנדרט במשך שנים רבות. היא עובדת על ידי העברת אותות חשמליים דרך הכבלים האלה. זה עובד, אבל יש לזה כמה מגבלות – למשל, ככל שאתם רחוקים יותר ממרכז התקשורת, כך המהירות יורדת.

מרשתת

ומה לגבי סיבים אופטיים?

עכשיו בואו נדבר על הילד החדש בשכונה – סיבים אופטיים. במקום להשתמש בחשמל, הטכנולוגיה הזאת משתמשת באור כדי להעביר מידע. כן, אתם קוראים נכון – אור! הסיבים האופטיים הם בעצם צינורות זכוכית דקיקים, דקים כמו שערה, שדרכם עובר אור. האור הזה מעביר את המידע במהירות מטורפת. בנוסף, כיום בדיקת סיבים אופטיים היא קלה ומהירה, מזינים כתובת ופרטים באתרים של הספקים השונים ומקבלים תשובה מיד ללא צורך בהגעה של טכנאי.

 

מהירות – מי מנצח?

אז בואו נדבר על המהירות, כי בסופו של יום, זה מה שבאמת מעניין אותנו, נכון? האינטרנט ה"רגיל" יכול להגיע למהירויות של עד כמה מאות מגה-ביט לשנייה. זה נשמע מרשים, אבל חכו רגע. סיבים אופטיים? הם יכולים להגיע למהירויות של גיגה-ביט ואפילו יותר! אנחנו מדברים על מהירויות שהן פי 10 ואפילו פי 100 מהאינטרנט הרגיל.

 

יציבות ואמינות

עוד נקודה חשובה היא היציבות. האינטרנט הרגיל יכול להיות מושפע מהרבה דברים – מזג אוויר, הפרעות חשמליות, ואפילו מרחק. סיבים אופטיים, לעומת זאת, הרבה יותר עמידים. הם לא מושפעים מהפרעות חשמליות, והמרחק כמעט לא משפיע על המהירות. זה אומר שתוכלו ליהנות מאינטרנט מהיר ויציב, גם אם אתם גרים רחוק ממרכז העיר.

 

עלויות – מה יותר משתלם?

עכשיו לחלק שכולנו מתעניינים בו – העלויות. בהתחלה, סיבים אופטיים היו יקרים מאוד. אבל היום, המחירים ירדו משמעותית. במקומות רבים, המחיר של חבילת סיבים אופטיים כבר דומה לזה של אינטרנט רגיל, ולפעמים אפילו זול יותר. ולמרות שעלות ההתקנה הראשונית יכולה להיות גבוהה יותר, בטווח הארוך זה בהחלט יכול להשתלם.

 

השפעה על הסביבה

נקודה מעניינת נוספת היא ההשפעה על הסביבה. סיבים אופטיים צורכים פחות אנרגיה מאשר כבלים רגילים. זה אומר שהם לא רק מהירים יותר, אלא גם ידידותיים יותר לסביבה. בימינו כשאנחנו כל כך מודעים לשינויי האקלים, זו נקודה חשובה לקחת בחשבון.

 

לסיכום,

אז מה למדנו? סיבים אופטיים מציעים מהירות גבוהה יותר, יציבות טובה יותר, ובטווח הארוך גם יכולים להיות חסכוניים יותר. הם גם ידידותיים יותר לסביבה. האינטרנט הרגיל עדיין קיים ועובד, אבל נראה שהעתיד שייך לסיבים האופטיים. אז אם אתם מתלבטים איזה סוג חיבור לבחור, כדאי לבדוק אם יש אפשרות לסיבים אופטיים באזור שלכם.

מרשתת

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?