מסך תכלת

מחפשים טכנאי מחשבים? ריכזנו עבורכם את טכנאי המחשבים והמעבדות המומלצים ביותר, כאלו שיודעים לשלב בין מקצועיות גבוהה, שירות אדיב ועמידה בתו האיכות הנוקשה של "המקצוענים", הזמינו עכשיו:

כשאתם קמים בבוקר, יוצאים החוצה, מרימים את הראש למעלה ורואים שמיים תכולים, אתם בוודאי נושמים עמוק ונהנים ממזג האוויר. לעומת זאת, תקלת מסך תכלת במחשב זה כבר הרבה פחות נעים ויפה למראה, למרות שמדובר פחות או יותר באותו גוון תכלת.

תקלת מסך תכלת במחשב הינה תקלה שיכולה לנבוע מסיבות רבות, היא תמיד תגיע ברגע הכי פחות צפוי ומתאים וזה אינו מצב נוח למשתמש. המאמר הבא עוסק בבעיה זו, בגורמים לה, וכיצד ניתן להתגבר על התקלה. מסך תכלת, לא גזירת גורל.

מסך תכלת התקלה המוכרת ביותר בעולם

מאז המצאת המחשב האישי, בכל גרסאותיו, מאז תוכנת ההפעלה חלונות, הופיעו פתאום מסכי תכלת לא רצויים. מסך תכלת מגיע ברגע שמתרחשת תקלה במערכת ההפעלה של המחשב, או באחד מרכיבי החומרה. על מנת לאבחן את סיבת התקלה מומלץ לקחת את המחשב למעבדת מחשבים מקצועית, שם, יבדקו את המחשב בצורה יסודית. חשוב לציין, מדובר באחת התקלות השכיחות ביותר ובכל זאת, אחת המאתגרות ביותר לאבחון ותיקון.

בכל מסך תכלת שמופיע מצוין מספר תקלה שאמור לסייע לטכנאי המחשבים לאתר אותה ולהתקרב אל הפתרון. מסכי התכלת קיבלו את השם המפחיד מעט, מסך המוות הכחול, הוא מבטא את הקושי לאתר את התקלה ולתקנה. מדובר בתקלה שסיבותיה יכולות להיות כמעט כל אלמנט שקשור במחשב. אבל, אין זה אומר שלמצב של מסך תכלת אין מענה ופתרון.

מסך תכלת התקלה המוכרת ביותר בעולם

 

מתי זה קורה?

מסך תכלת יופיע באופן מקרי או ממש בעת הדלקת המחשב, הסיבה לכך עשויה להיות בעיית תוכנה או בעיית חומרה כמובן. הדרך הטובה ביותר להגיע לאבחון התקלה היא באמצעות פניה לטכנאי מחשבים מקצועי, מנוסה ומיומן. אולם, בהמשך המאמר תקבלו מספר טיפים שאולי אולי יחסכו לכם את הריצה למעבדת מחשבים מקצועית או הזמנת טכנאי מחשבים הביתה.

 

הסיבה הנפוצה ביותר לתקלה

מסך תכלת יופיע, על פי רוב, לאחר התקנה של תוכנה חדשה במחשב, מדובר בתוכנה שהגיע כפי הנראה פגומה, או לחלופין, הותקנה בצורה רשלנית. במידה ואכן האבחנה היא זו ומסך התכלת הגיע מיד לאחר התקנת תוכנה חדשה, יש לבצע שחזור מערכת לזמן שקדם להתקנת התוכנה החדשה. כשלב ראשון, ניתן לנסות ולהסיר את התוכנה מהמחשב, במידה וזה לא פתר את התקלה, יש לבצע שחזור מערכת ליום שקדם להתקנת התוכנה.

הסיבה הנפוצה ביותר לתקלה

 

הדרך המיטבית לאתר את התקלה

הספתח ההגיוני הוא לשאול את עצמנו, מה עשינו במחשב רגע לפני שהמסך התכלת הופיע. האם התקנו תוכנה חדשה, האם התקנו רכיב חומרה חדש או מיד שנייה במחשב וכו'. במידה ואחת מאלה הייתה הפעולה האחרונה שלנו במחשב, טרם הופיע מסך תכלת, הדרך הפשוטה ביותר לתיקון הבעיה הוא לשחזר את הרגע האחרון לפני התקנת התוכנה או החומרה החדשות.

 

בעיה מסוג אחר למסך תכלת

במידה ולא התקנתם תוכנה חדשה או חומרה חדשה ומתרחשת בעיה של מסך תכלת, מדובר במקרה מהקשים יותר לאבחון ותיקון. אולם, יש מה לעשות, הריצו חיפוש בגוגל למספר התקלה שמופיע לכם על צג המחשב, המספר מופיע בדרך כלל בצד שמאל למטה של המסך אחרי המילה stop.

לאחר שמצאתם את פרוט מספר התקלה ניתן להתחיל לבדוק ממה נובעת התקלה, כך יעשה גם כל טכנאי מחשבים מקצועי ומנוסה. בשלב הבא, יש להתחיל לנסות להחליף חלקי המחשב או לבצע תיקון וריענון של מערכת ההפעלה. כמו כן, התקלה יכולה להיות פועל יוצא של התקנת דרייברים לא מתאימים ובעיקר, בעיית קירור במחשב.

בעיה מסוג אחר למסך תכלת

 

הטריק של המקצוענים

הופיע לכם מסך תכלת במחשב? גרמו לו להופיע שוב כלומר, שחזרו את התקלה שוב פעם על ידי כך שתשחזרו את השגיאה. פעולה זו תסייע לכם להבין מהיכן מגיעה התקלה ומדוע היא נגרמת. העתיקו את קוד השגיאה, או בצעו צילום מסך על ידי הטלפון הנייד, הראו את הצילום לטכנאי המחשבים, זה יהיה ההסבר הטוב ביותר שלכם לטכנאי אודות התקלה.

 

בדקו אולי המחשב שלכם מתחמם יתר על המידה

לעיתים, מסך תכלת הוא תוצאה של התחממות המחשב יתר על המידה. רכיבי מחשב שהטמפרטורה שלהם עולה על המותר, עשויים להיות אלה שמייצרים את תקלת מסך התכלת, בעיקר התחממות של הזיכרונות או כרטיס המסך.

האזינו למאווררים, האם אתם שומעים אותם פועלים? קיימים מדריכים שונים ברשת שמסבירים כיצד לבדוק את הטמפרטורה של המחשב, מומלץ להיעזר באחד מהם. במידה והמאוורר תקין יתכן שהבעיה נובעת מלכלוך כבד ואבק שהצטבר על צלעות הקירור של המחשב.

בדקו אולי המחשב שלכם מתחמם יתר על המידה

 

בדיקת זיכרון המחשב

אחד הגורמים המוכרים לתקלת מסך תכלת במחשב הוא רכיב הזיכרון. מומלץ להריץ בדיקה של הזיכרון במחשב באמצעות תוכנת MEMTEST, אותה ניתן להוריד בחינם מהרשת. בדקו האם במהלך בדיקת הזיכרון אתם מקבלים הודעת שגיאה של מסך תכלת.

בדיקת זיכרון המחשב

 

רשימת כל התקלות האפשריות שהסימן שלהן הוא בין השאר מסך תכלת

  • מנהל ההתקן פגום, חסר, או לא מעודכן.
  • אי התאמה של מנהלי ההתקן, או התקנת דרייבר שלא מתאים למערכת ההפעלה.
  • כונן קשיח תקול.
  • עלייה בטמפרטורה של רכיבי מחשב מסוימים.
  • רישום לא תקין או פגום של מערכת ההפעלה.
  • ספק כוח, לוח אם, או זיכרונות לא תקינים.
  • מחשב נגוע בווירוסים או בתוכנה זדונית.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?